Presidents of India

Presidents of India


Present president of India 

Name                                              Tenure
Dr Rajendra Prasad                               January 26, 1950-
    (1884-1963)                                                        May 13, 1962

Dr Sarvepalli Radhakrishnan                 May 13, 1962-

( 1888-1975)                                             May 13, 1967

Dr Zakir Hussain                                     May 13, 1967-
 (1897-1969)                                              May 03, 1969

Varahagiri Venkatagiri                          May 03, 1969-
(1884-1980) (Acting) July 20, 1969

Justice Mohammad Hidayatullah        July 20, 1969-
 (1905-1992) (Acting)                               August 24, 1969

Varahagiri Venkatagiri                         August 24, 1969-
(1884-1980)                                             August 24, 1974

Fakhruddin Ali Ahmed                        August 24, 1974-
(1905-1977)                                             February 11, 1977

B.D. Jatti                                                 February 11, 1977-
(1913-2002) (Acting)                             July 25,1977

Neelam Sanjiva Reddy                         July 25, 1977-
 (1913-1996)                                            July 25 1982

Giani Zail Singh                                     July 25, 1982-
 (1916-1994)                                            July 25, 1987

R. Venkataraman                                  July 25, 1987-
(1910-2009                                              July 25, 1992

Dr Shankar Dayal Sharma                  July 25, 1992-
 (1918-1999)                                           July 25, 1997

K.R. Narayanan                                     July 25, 1997-
 (1920-2005)                                            July 25, 2002

Dr. A.P.J. Abdul Kalam                         July 25, 2002-
(1931-2015) July 25, 2007

Smt. Pratibha Devisingh Patil            July 25, 2007-
 (Birth-1934)                                           July 25, 2012 

Shri Pranab Mukherjee                       July 25, 2012-
(Birth-1935) July 25, 2017

Shri Ram Nath Kovind                         July 25, 2017-
(Birth-1945) Incumbent






Post a Comment

0 Comments